ممبران فیلمتک(Filmtec)

ممبران فیلمتک (Filmtec)

شرکت مهندسی فران واردکننده و تأمین کننده ممبرانهای اصلی فیلمتک(Filmtec) برای شیرین سازی آب لب شور و آب دریا با فرایند اسمز معکوس است. برای مشاوره و خرید ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فرایند اسمز معکوس فناوری شیرین سازی آب بر پایه غشاء نیمه تروا یا ممبران است که برای حذف ذرات جامد محلول از مایعات شور مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری در سیستم های غیر آبی هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما پرکاربردترین مصرف آن در صنعت شیرین سازی آب های شور می باشد. در گذشته غشاهای فرایند اسمز معکوس به صورت فیبرهای توخالی از جنس استات سلولز (CA) تولید می شوند ولی امروزه این غشاها به حالت تنیده شده فیلم باریک در یک پیکربندی مارپیچ مورد استفاده قرار می گیرد؛ به سبب توسعه و نوآوری در صنعت شیرین سازی آب های شور، نسل جدید غشاهای فرایند اسمز معکوس دارای مزایایی مانند کاهش چشمگیر نمک های محلول در آب، کاهش میزان فشار عملیاتی و ثبات بازدهی سیستم در طیف وسیعی از تغییرات حین کارکرد سیستم تصفیه آب می نوان اشاره کرد.

ممبران های اسمز معکوس فیلمتک (Filmtec)

شرکت DuPont در سال ۱۸۰۲ در ایالات متحده آمریکا بنیان گذاری شده و در سده اخیر بر تولید مواد شیمیایی خصوصاً پلیمرها تمرکز داشته است. شرکت DuPont در سال ۲۰۱۷ با شرکت DOW برترین تولید کننده ممبران در دنیا و تولید کننده برند فیلمتک در ممبرانهای اسمز معکوس، ادغام شده است. پس از این ادغام، شرکت DowDuPont به بزرگترین شرکت تولید کننده مواد شیمیایی در دنیا با ارزش بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار مبدل گردید. ولی دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۹ شرکت DowDuPont به سه شرکت مجزای Corteva(فعال در زمینه مواد شیمیایی کشاورزی)، .DOW Inc (متمرکز بر دانش مواد) و DuPont (متمرکز بر تولید محصولات صنایع از جمله ممبران) تقسیم شده است. بعد از این تاریخ کلیه ممبرانهای پیشین که با نام شرکت DOW و با برند Filmtec تولید می شدند به نام شرکت Dupont بازار روانه شدند.

شرکت مهندسی فران وارد کننده و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس اصلی با برند فیلمتک از شرکت Dupont آمریکا است.

ممبران های آب لب شور فیلمتک (Filmtec Brackish Water Membrane)

ممبران های آب لب شور فیلمتک (Filmtec Brackish Water Membrane)

آب لب شور حاوی ذرات جامد حل شده (TDS) بیشتری به نسبت آبهای سطحی یا به اصطلاح شورتر است. اما میزان شوری آن از آب دریا کمتر، و به طور معمول منبع آن آب های زیر زمینی است. البته میزان شوری آب تنها معیار ارزیابی برای انتخاب نوع ممبران نیست. گهگاه آلودگی های موجود در آبهای شور نظیر آب چاه باعث پیچیدگی های خاص جهت استفاده در کاربرد های محتلف شده است. ممبرانهای آب لب شور نسبت به وجود آلودگیهای بیولوژِیکی، روغن و مقادیر بالای ذرات نامعلق نامحلول آسیب پذیر هستند. 

میزان ذرات جامد حل شده (TDS) آب لب شور به عنوان شاخص سنجش شوری آب بین ppm 1000 تا ppm 12000 است. با افزایش شوری آب، فشار معکوس اسمزی مورد نیاز برای شیرین سازی آب شور افزایش می یابد. البته فشار عملیاتی یکی از متغیرهای عملیاتی کارکرد ممبرانهای اسمز معکوس است. 

شرایط عملیاتی پیشنهاد شده توسط کمپانی دوپونت جهت بهره برداری از ممبران های آب لب شور در جدول زیر ارائه شده است:

Polyamide Thin-Film CompositeMembrane Type
113°F (45°C)
Maximum Operating Temperature
600 psig (41 bar)Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)
Maximum Pressure Drop
pH Range
11 - 2
Continuous Operation
13 - 1Short-Term Cleaning (30 min.)
15.9 (m3/hr)Maximum Feed Flow
Less than 0.1 ppm
Free Chlorine Tolerance

        ۱) ممبران BW30-400 فیلمتک (Filmtec)

این محصول از جمله ممبران های هشت اینچ محبوب و پرطرفدار کمپانی دوپونت آمریکا در ایران و جهان است که در واحدهای شیرین سازی آب با فرابند اسمز معکوس به نام BW30-400 شناخته می شود. همچنین اولین ممبران شناخته شده با سطح موثر ۴۰۰ فوت مربعی در کشور ها و بازار های جهانی است که به صورت گسترده در تجهیزات به روزرسانی شده سیستم های بزرگ این فرایند مورد بهره برداری قرار می گیرد. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به توانایی پذیرش میزان مناسب دبی خوراک ورودی و جریان خروجی در عدم حضور کلر آزاد اشاره کرد. طریقه صحیح شروع فرایند بهره برداری سیستم اسمز معکوس از دیگر نکاتی است که باید آن را در نظر گرفت؛ برای جلوگیری از آسیب به ممبران های سیستم که به طور متداول بر اثر میزان دبی خوراک تنظیم نشده و میزان فشار اعمالی خارج از محدوده کاری باعث تخریب زود هنگام آن می شود؛ اگر چه با رعایت نکات بهره برداری صحیح هیچگونه آسیب غیر منتظره ای رخ نخواهد داد و طبق آنالیز صورت گرفته شده کیفیت آب خروجی از سیستم مطابق با انتظار مصرف کننده ها خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا بر روی دیتاشیت کامل این محصول کلیک نمایید:  Dow-Filmtec-BW30-400

واحد فروش شرکت مهندسی فران آماده پاسخگویی به درخواستهای تأمین ممبرانهای فیلمتک است.

        ۲) ممبران BW30HR-440 فیلمتک (Filmtec)

ممبران BW30HR-440 مناسب برای واحدهای شیرین سازی اسمز معکوس با در نظر داشتن سیستم پیش تصفیه موثر است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول بیان شده عملکرد بهینه، طول عمر مفید، افزایش میزان تولید و کیفیت بالای آب را به همراه خواهد داشت. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به افزایش سطح موثر آن با قابلیت شست و شو شیمیایی با محدوده وسیع pH، همچنین تولید آب با کیفیت بالا با کاهش میزان CAPEX و OPEX اشاره کرد. 

        ۳) ممبران BW30HRLE-440 فیلمتک (Filmtec)

ممبران BW30HRLE-440 مناسب برای سیستم های اسمز معکوس با در نظر داشتن سیستم پیش تصفیه موثر است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول بیان شده باعث بهبود کیفیت آب و کاهش میزان مصرف انرژی می شود. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به راندمان بالای حذف نمک با کاهش ۳۳ درصدی فشار موثر سیستم و عملکرد موثر جهت حذف سیلیس، برم، نیترات و آمونیوم با افزایش سطح موثر آن اشاره کرد.

        ۴) ممبران BW30XFR-400/34 فیلمتک (Filmtec)

ممبران BW30XFR-440/34 مناسب برای سیستم های اسمز معکوس در کاربرد های آب و فاضلاب و نمک زدایی از پساب های صنعتی است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول فنی باعث افزایش میزان عملکرد، بهبود عمر مفید، افزایش میزان تولید و کیفیت آب به همراه مقاومت مناسب در برابر آلودگی است. همچنین این ممبران مقاومت بالاتری نسبت به پتانسیل های مختلف فولینگ اعم از بیولوژیکی، آلی و معدنی دارد.

        ۵) ممبران BW30XFRLE-400/34 فیلمتک (Filmtec)

ممبران BW30XFR-440/34 مناسب برای واحدهای نمک زدایی اسمز معکوس در کاربرد های آب،فاضلاب و نمک زدایی از پساب های صنعتی است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول فنی باعث تولید آب با کیفیت بالا و بهبود مقاومت در برابر آلودگی و کاهش میزان مصرف انرژی می شود. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به راندمان بالای حذف نمک با کاهش ۳۰ درصدی فشار موثر سیستم و عملکرد موثر جهت حذف سیلیس، نیترات و آمونیوم اشاره کرد.

        ۶) ممبران Eco Platinum-440 فیلمتک (Filmtec)

ممبران Eco Platinum-440  از ممبرانهای جدید شرکت دوپونت و مناسب برای فرایند اسمز معکوس با در نظر داشتن سیستم پیش تصفیه موثر است. این محصول دو عامل کاهش مصرف انرژی و حذف بالای نمک را بهبود بخشیده است. و عملکرد موثر جهت حذف سیلیس، نیترات، برم و آمونیوم با افزایش سطح موثر آن اشاره کرد.

ممبران های آب دریا فیلمتک (Filmtec Sea Water Membrane)

ممبران های آب دریا فیلمتک (Filmtec Sea Water Membrane)

ممبران های طراحی شده جهت شیرین سازی آب دریا قادر به نمک زدایی آب دریا به منظور استفاده در مصارف مخنلف نظیر شرب، صنعتی و کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد. لازم به ذکر است میزان ذرات جامد حل شده در آب دریا در این سیستم نمک زدایی در محدوده ppm 8000 تا ppm 50000 قرار دارد و فشار لازم جهت غلبه بر فشار اسمزی به واسطه ی پمپ های فشار قوی در این فرایند در محدوده bar 40 الی bar 80 متغیر است. همچنین طراحی فرایند شیرین سازی آب دریا دارای حساسیت های بالاتری به نسبت طراحی آب های سطحی و چاه می باشد و این عامل مستقیما با عوامل فیزیکی، شیمیایی، میکروبی و بیولوژیکی که به شدت بر کیفیت آب موثر است در ارتباط قرار دارد. 

ممبرانهای دریایی به دلیل تحمل فشار عملیاتی بالاتر و ویژگیهای فیزیکی مربوط به شوری بالای آب دریا، قیمت بالاتری نسبت به ممبرانهای آب لب شور دارند. شرایط نگهداری مربوط به ممبرانهای دریایی نیز به دلیل تفاوتهای آب دریا با آبهای لب شور دشوارتر ست.

شرایط عملیاتی پیشنهاد شده توسط کمپانی دوپونت جهت بهره برداری از ممبران های آب دریا در جدول زیر قابل دسترس است.

Polyamide Thin-Film CompositeMembrane Type
113°F (45°C)
Maximum Operating Temperature
600 psig (41 bar)Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)
Maximum Pressure Drop
pH Range
11 - 2
Continuous Operation
13 - 1Short-Term Cleaning (30 min.)
15.9 (m3/hr)Maximum Feed Flow
Less than 0.1 ppm
Free Chlorine Tolerance

      ۱) ممبران SEAMAXX فیلمتک (Filmtec)

شرکت دوپونت با در نظر داشتن تمامی پارامتر های تاثیر گذار در فرایند شیرین سازی آب دریا، مدلهای مختلفی از ممبران های آب دریا را با نام تجاری (SWRO) معرفی کرده است. ممبران SEAMAXX این کمپانی پس از طراحی و تولید جهت استفاده در شرایط عملیاتی خاص به شرح میزان شوری و دمای نرمال مورد بهره برداری قرار می گیرد. این ممبران قابل استفاده در واحدهای شیرین سازی آب لب شور با میزان شوری بسیار زیاد می باشد. میزان نرخ جریان عبوری از این ممبران به صورت چشمگیری بیشتر از نرخ جریان عبوری از دیگر محصولات موجود در بازارهای جهانی با برند دوپونت در دسته ممبران های دریایی آن می باشد. همچنین کاهش هزینه های بهره برداری در کنار کاهش هزینه های سرمایه گذاری اولیه از مزایای استفاده از این ممبران در سیستم های آب شیرین کن آب دریا است. لازم به ذکر است با دستیابی به فناوری جدید iLEC جهت اتصال ممبران ها به یک دیگر ریسک شکستگی و یا نشتی اورینگ را در مقایسه با روش اتصال ممبران ها در گذشته کاهش می دهد. باید توجه داشت که در این ممبران ها برای نمک زدایی از آب های حاوی مقدار زیاد ذرات جامد حل شده مناسب نیست.

      ۲) ممبران SW30HRLE-400 فیلمتک (Filmtec)

یکی دیگر از محصولات پر مصرف شرکت دوپونت درایران، ممبران دریایی SW30HRLE-400 است که با بهینه سازی دو عامل تاثیر گذار از جمله افزایش میزان حذف نمک و کاهش انرژی مورد نیاز فرایند اسمز معکوس، باعث کاهش هزینه های بهره برداری در هنگام به کارگیری از این ممبران در سیستم های شیرین سازی آب دریا با میزان شوری زیاد شده است. از جمله ویژگی های این ممبران که میتوان به آن اشاره کرد حذف یون برم در کنار حذف نمک باعث تولید آب شیرین با استاندارد WHO شده است؛ همچنین حداکثر ظرفیت فشار عملیاتی قابل تحمل جهت غلبه بر فشار اسمزی در این نوع ممبران ۸۳ بار می باشد و قابلیت شیرین سازی آب دریا با میزان شوری بالا را داراست.

شرکت فران تأمین کننده ممبران اصلی  SW30HRLE-400 از کمپانی دوپونت برای واحدهای آب شیرین کن آب دریا در کشور است. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا بر روی دیتاشیت کامل این محصول کلیک نمایید: Dow-Filmtec-SW30HRLE-400

      ۳) ممبران SW30HRLE-400i فیلمتک (Filmtec)

از دیگر ممبران های دریایی طراحی شده این شرکت ممبران SW30HRLE-400i می باشد که همانند ممبران SW30HRLE-400 ویژگی های بهینه سازی آن از جمله افزایش راندمان حذف نمک و کاهش انرژی مصرفی را داراست همچنین قادر به شیرین سازی آب با میزان بالایی از شوری (ذرات جامد حل شده) است. اما یکی از تفاوت های این ممبران با مدل SW30HRLE-400 بهره گیری از فناوری ذکر شده در مدل SEAMAXX می باشد که با نام iLEC جهت کاهش شکستگی و نشتی در هنگام اتصال ممبران ها در کنار یک دیگر باعث کاهش هزینه های عملیاتی آن شده است.

        ۴) ممبران SW30HRLE-440i فیلمتک (Filmtec)

یکی دیگر از محصولات کمپانی دوپونت، ممبران SW30HRLE-440i می باشد که با ارائه ویژگی های خاصی که شامل کاهش هزینه پایدار سیکل کارکرد فرایند شیرین سازی آب دریا به واسطه ترکیب و بهینه سازی عواملی همچون افزایش راندمان حذف نمک، انرژی و همچنین افزایش ظرفیت پذیرش آب با میزان شوری بسیار بالا در کنار افزایش سطح موثر و ضخامت در مقطع ورود جریان خوراک و در ادامه میتوان به قابلیت حذف برن بالا و بهره گیری از فناوری اتصال دهنده iLEC اشاره کرد که در مجموع سبب به کارگیری این محصول در انواع سیستم های شیرین سازی آب دریا شده است.

        ۵) ممبران SW30ULE-440i فیلمتک (Filmtec)

این محصول از شرکت دوپونت برای شیرین سازی آب دریا با میزان شوری (ذرات جامد محلول) متوسط و یا شیرین سازی آب چاه با میزان شوری زیاد در دمای آب متوسط همراه با فلاکس بالا طراحی شده است. از دیگر مزایای آن می توان به بهره گیری از فناوری iLEC و سطح موثر ۴۴۰ فوت مربعی آن اشاره کرد. این محصول برای سیستم های شیرین سازی آب دریا طی دو مرحله (۲ pass) و آب های شور متوسط بسیار ایده ال است.

شرکت فران طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن های دریایی و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک(Filmtec) برای واحدهای شیرین سازی آبهای شور، آماده ارائه خدمات در این زمینه به مشتریان محترم است. 

Prepared by: Seyed Ahmad Mohamadi