تولید نیتروژن به روش PSA

تولید نیتروژن

تولید نیتروژن به روش PSA
جداسازی یک گاز مشخص از مخلوط چندین گاز، تحت فشار و بر اساس مشخصات مولکولی و تفاوت در میزان جذب بر روی جاذب، توسط فناوری (Pressure Swing Adsorption) PSA انجام می شود. پکیج های تولید نیتروژن به روش PSA برای تولید نیتروژن با خلوص بالا با استفاده از هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرند. در این فناوری مولکول های هوا به وسیله جاذب های متخلخل سطحی جداسازی می شوند. پس از اشباع شدن سطح جاذب، فرایند احیاء از طریق کاهش فشار انجام می شود.

مراحل اصلی فرایند جداسازی جذبی PSA با هدف تولید نیتروژن به شرح ذیل می باشد:

۱-فشرده‌سازی هوا و آماده‌سازی اولیه: ابتدا هوا توسط کمپرسور فشرده شده و پس از عبور از خشک کن و تله ابگیر درصد بالایی از رطوبت و روغن معلق موجود در هوای فشرده حذف می شود. سپس با عبور هوا از میکروفیلترهای سری شده رطوبت و روغن باقی مانده آن نیز کاملا جذب شده و هوایی کاملا خشک و فشرده، آماده ورود به مخزن جاذب می شود.

۲-جذب گاز: مخزن جذب اکسیژن حاوی کربن مولکولارسیو( CSM ) با سطوح متخلخل کاملا منظم می باشد. با توجه به تفاوت در قطر مولکولی اکسیژن(۳.۸ انگستروم) و قطر مولکولی نیتروژن( ۴.۲ انگستروم)، تنها مولکولهای ریزتر اکسیژن توان نفوذ به داخل حفرات ریز ۴ انگسترومی کربنی را یافته و در آن به دام می افتند. بنابراین مولکولهای نیتروژن از لابلای موادکربنی از بالای مخزن جاذب خارج می شوند و نیتروژن با خلوص بالاتر از ۹۵ درصد از اکسیژن موجود در هوا جداسازی می شود.

۳-دفع گاز: پس از طی مدت زمان مشخصی بسته به اندازه جاذب و دبی خروجی، CMS ها از اکسیژن اشباع می شوند و باید با خالی شدن هوای فشرده ی داخل، اکسیژنها از منافذ کربنی بیرون آمده واز اگزوز پایین مخزن خارج شوند.

۴-ذخیره‌‌سازی نیتروژن: با توجه به اینکه فرایند احیا باعث وقفه در تولید نیتروژن می شود. در این واحدها از دو مخزن استفاده می گردد. در زمانیکه یک مخزن جذب در حال احیا شدن است، مخزن جذب دوم عمل تولید نیتروژن را انجام می دهد و این عمل بطور متناوب توسط مدار کنترل پیوسته با کنترل شیرهای برقی ادامه پیدا می کند.

واحدهاي توليد نيتروژن به روش PSA درجايي كه نياز به خلوص متوسط و بالا تا %۹/۹۹ ميباشد موارد استفاده بيشتري دارند. در اين واحدها، ميزان خلوص گاز خروجي و عدم نوسان در كيفيت نيتروژن توليدي قابل تضمین می باشد.

شرکت فران با همکاری پیشگامان تولید پکیج های تولید نیتروژن به روش PSA توانایی مهندسی، تأمین، نصب، راه اندازی و نگهداری از پکیج های تولید نیتروژن با ظرفیت های مختلف را دارا می باشد.

مشخصات فنی پکیج های توليد نيتروژن به روش PSA که توسط شرکت مهندسی فران تأمین می شوند:

خلوص تضمين شده نیتروژن ( با امكان اندازهگيري آنلاين و كنترل توسط سيستمهاي اتوماتيك)
عملکرد پيوسته ( بدون اختلال در فرآيند توليد)
قابل اطمينان بالا و فناوري پيشرفته
نسبت مناسب هوا و نيتروژن به منظور كاهش مصرف انرژي
طول عمر بالا، نياز به تعميرات و نگهداري كم
راه اندازي سريع و آسان
مشخصات فنی واحدهای تولید نیتروژن به روش PSA:

ميزان توليد نيتروژن ۲۰۰۰-۱  m3/hr
ميزان خلوص ۹۹/۹۹ % – ۹۵% <
نقطه شبنم °C  ۴۰ – ≥
فشار كاري ۲-۰ مگاپاسکال

جهت کسب هرگونه اطلاع و سوال در مورد هزینه دستگاه تولید نیتروژن ، میزان تولید و نحوه عملکرد و کاربرد آن در صنعت مربوط به حرفه خود با شماره ۸۸۸۸۸۹۳۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید و یا با تلگرام ۰۹۳۳۳۵۸۸۴۲۹ در هر زمان از شبانه روز مکاتبه نمایید.